Pretraga

Efikasni Pristupi
za Prevladavanje Izazova

Dogovorite sastanak
Natrag

Istraživanje navika pijenja alkohola kod djece i mladih na području Osječko-baranjske županije

Nastavni zavod za javno zdravstvo Osječko-baranjske županije provodi projekt „Prevencija ovisnosti o alkoholu, kockanju i novim tehnologijama na području Osječko-baranjske županije“ u sklopu kojega je provedeno istraživanje u vidu anketiranja učenika viših razreda osnovne škole i učenika srednjih škola na temu ovisnosti o alkoholu. Projekt je financiran sredstvima Ministarstva zdravstva Republike Hrvatske, ukupne vrijednosti 58 398,04 EUR. Uz Nastavni zavod za javno zdravstvo Osječko-baranjske županije projektni partner je i udruga za borbu protiv ovisnosti Ne-ovisnost. Trajanje projekta je od 16. 12. 2022. do 15. 12. 2023.

Istraživanje je provođeno tijekom školskih godina 2022./2023. i 2023./2024. U istraživanju je sudjelovalo ukupno 868 učenika iz sedam osnovnih i sedam srednjih škola s područja Osječko-baranjske županije. Rezultati su pokazali kako preko 80% djece i mladih nema problema s pijenjem alkohola, očekivano više djece bez problema je u osnovnoj školi (preko 93%) u odnosu na srednju školu (preko 76%) i nešto više djevojčica nema problem s alkohol (preko 86%) u odnosu na dječake (78%).  Ipak zabrinjavajući je podatak da oko 10% dječaka i 25% mladića te 4% djevojčica i čak 21% djevojki već ima problema s alkoholom, odnosno nalaze se u nekoj od rizičnih skupina za razvoj ovisnosti. Žestoka alkoholna pića (kao što su rakija, gin i dr.) probalo je oko 65% djevojčica i djevojaka te oko 72% dječaka i mladića, a lakša alkoholna pića (kao što su vino i pivo) probalo je oko 79% djevojčica i djevojaka te oko 83% dječaka i mladića. Više od polovice djece do svoje 12 godine probalo je lakša alkoholna pića, a do svoje 14 godine žestoka alkoholna pića. Većina dječaka je probalo lakše alkoholno piće do svoje 11 godine, a žestoko alkoholno piće do svoje 14 godine, dok je većina djevojčica probalo i lakše i žestoko alkoholno piće do svoje 13 godine. Najčešće alkoholno piće koje konzumiraju dječaci i mladići je pivo (38%) a djevojke žestoka pića (22%). Najčešće alkohol piju na rođendanima (40%) u društvu prijatelja (50%). Osim toga 17,6% djece i mladih navodi kako se napilo 1-2 puta u posljednjih mjesec dana, a najčešći razlog opijanja je zabava (46%).

Nužno je i dalje poticati strategije prevencije poglavito kod mlađih osoba, adolescenata koji su zapravo i najranjivija skupina. Probirom među mladima izdvajaju se rizične skupine te se radi na sprječavanju razvoja štetnog životnog stila te razvoja ovisnosti. Opisana nepovoljna društvena pojava u velikoj mjeri negativno utječe na druge pojedince i društvene strukture kao što su obitelj, škola i šira zajednica. Posebno zalaganje treba učiniti i na planiranje budućih projekata kao ulaganje u cjelokupno mentalno zdravlje mladih te nadalje simultano djelovanje na ranu detekciju i sprječavanje bolesti ovisnosti te unapređenje mentalnog zdravlja mladih. Važno je i provoditi kontinuiranu edukaciju roditelja, djelatnika obrazovnih ustanova, ali i šire populacije kako bi se upoznali s ranim znacima poremećaja ovisnosti te pravovaljano intervenirali.

Komentari
Objavite svoj komentar Zatvori