Pretraga

Efikasni Pristupi
za Prevladavanje Izazova

Dogovorite sastanak
Natrag

Utjecaj modernih tehnologija na život adolescenata s područja OBŽ-a

Nastavni zavod za javno zdravstvo Osječko-baranjske županije provodi projekt „Prevencija ovisnosti o alkoholu, kockanju i novim tehnologijama na području Osječko-baranjske županije“ u sklopu kojega je provedeno istraživanje u vidu anketiranja učenika viših razreda osnovne škole i učenika srednjih škola na temu ovisnosti o alkoholu, kockanju i novim tehnologijama. Projekt je financiran sredstvima Ministarstva zdravstva Republike Hrvatske, ukupne vrijednosti 58 398,04 EUR. Uz Nastavni zavod za javno zdravstvo Osječko-baranjske županije projektni partner je i udruga za borbu protiv ovisnosti Ne-ovisnost. Trajanje projekta je od 16. 12. 2022. do 15. 12. 2023.

U istraživanju je sudjelovalo ukupno 868 učenika iz sedam osnovnih i sedam srednjih škola s područja Osječko-baranjske županije. Prvo se provjerilo u koju svrhu najčešće adolescenti koriste internet. Preko 81% učenika koristi internet više od 2 sata dnevno za razonodu (a preko 35% čak više od 4 sata na dan), dok 77% učenika koristi manje od 2 sata dnevno internet radi škole. Internet najčešće koriste za pregledavanje sadržaja i komuniciranje na društvenim mrežama, u prosjeku 2-3 sata dnevno. Dječaci provode nešto više vremena u igranju igara na netu (70% do 3 sata dnevno, dok 70% djevojčica do 1 sat dnevno provode u istoj aktivnosti ili uopće ne igra), djevojčice češće pregledavaju digitalne sadržaje (85% djevojaka naprema 65% dječaka) i više vremena provode komunicirajući na društvenim mrežama (28% djevojčica više od 3 sata dnevno naprema 20% dječaka). Učenici srednjih škola više sati dnevno provode na internetu radi razonode (64% srednjoškolaca naprema 42 % osnovnoškolaca). Velika količina provedenog vremena na internetu dovodi do razvoja ovisnosti o istom kod djece i mladih. Preko 42% djece ima problema s ovisnošću o internetu, a od tog broja 4% pripada u kategoriju ozbiljnih ovisnika. Podjednak broj djece u osnovnim i srednjim školama ima problema s ovisnošću o internetu. Iako 11% više dječaka i mladića nego djevojčica i djevojaka ima problem s ovisnošću o internetu, djevojke i djevojčice nešto češće imaju problema s ozbiljnom ovisnošću. Korištenje novih tehnologija dovelo je i do razvoja drugih problema, osim ovisnošću o internetu.

Preko 22  adolescenata ima problema s ovisnošću o online igrama, a od tog broja 13% njih zadovoljava kriterije za dijagnozu ovisnosti.  Podjednak broj djece u osnovnim i srednjim školama ima problema s ovisnošću o online igrama te nešto više problema s ovom ovisnošću imaju dječaci i mladići (25%) nego djevojčice i djevojke (18%). Ipak, pozitivna je činjenica da 95% djece i mladih nema problema s online kockanjem.

Ovisnosti o internetu je ovisnosti novog doba te se često razvija ne zamjetno. Uz neodvojivosti modernog načina života od pristupa internetu, te socijalne izolacije uslijed pandemije COVID-19 ne začuđuje činjenica da veliki dio učenika svoje slobodno vrijeme provodi na internetu te je teško uočiti kada navika postaje ovisnost. Uz sveprisutnost interneta, pristup igrama na sreću postaje sve lakši, a opasnost o razvoju ovisnosti o kockanju sve veća.

Svakako je potrebno voditi računa o broju sati koje djeca provode online, sadržajima koje pritom pregledavaju te uočavati druge znakove koji bi mogli upućivati na problem ovisnosti o internetu ili online kockanju: opadanje ocjena u školi i zanemarivanje školskih obaveza, smanjivanje interesa za druženje s prijateljima i za ostale društvene aktivnosti, tajnovitost i laganje o vremenu provedenom na internetu, veća odstupanja u navikama spavanja (korištenje interneta noću, a spavanje danju) s ciljem pravovremenog uočavanja problema kod djece. Jednako važno je i tražiti i stručnu pomoć kako bi se problemi riješili na vrijeme

Komentari
Objavite svoj komentar Zatvori